Przejdź do treści
Strona główna » Publikacje » 46. Na czym polega metoda UEC wyceny przedsiębiorstw ?

46. Na czym polega metoda UEC wyceny przedsiębiorstw ?

    Metoda UEC (metoda komisji ekspertów Unii Europejskiej) – wprowadzenie

    Metoda UEC komisji ekspertów Unii Europejskiej zwana też metodą anglosaksońską zaliczana jest do metod mieszanych wyceny. Jak wspomniano w ostatnim wpisie mieszane metody wyceny przedsiębiorstw to z założenia metody, które nawiązują jednocześnie do zdolności przedsiębiorstwa do generowania dochodów oraz do wartości rynkowej jego majątku. Omawiana metoda UEC jest wiodącym reprezentantem metod mieszanych, w których rynkowa wartość majątku powiększana jest o skapitalizowane oczekiwane nadwyżki zysku. Istotą zatem tej metody jest powiększenie rynkowej wartości majątku o wartość tzw. reputacji firmy umożliwiającej jej realizowanie ponadprzeciętnych zysków.

    Kluczowe dla tej grupy metod jest określenie wysokości nadwyżkowego zysku i długości okresu przez który przewiduje się, że taki nadwyżkowy zysk będzie osiągany.

    Za nadwyżkowy zysk uznaje się zysk, który przewyższa poziom wyznaczony kosztem kapitału. Ze względu na konkurencję w warunkach gospodarki rynkowej utrzymanie nadwyżkowego zysku w długim okresie uznaje się za mało prawdopodobne. Konkurencja powoduje bowiem wyrównywanie stóp zwrotu w podmiotach doprowadzając do uzyskiwania tzw. „normalnych dochodów” adekwatnych do ponoszonego ryzyka (kosztu kapitału). Oprócz ustalenia przewidywanej nadwyżkowej wysokości zysku w tych metodach należy zatem również określić przewidywany horyzont czasowy, w których ten nadwyżkowy poziom zostanie utrzymany.

    Procedura wyceny przedsiębiorstwa przy zastosowaniu metody UEC

    Procedura wyceny przedsiębiorstwa przy zastosowaniu metody UEC (metody anglosaksońskiej) odbywa się w następujących etapach:

    1. Po pierwsze: wyznaczenie wartości przedsiębiorstwa wybraną metodą w podejściu majątkowym (bez uwzględnienia w wycenie reputacji firmy czyli tzw. goodwill’u).
    2. Po drugie: wyznaczenie stopy dyskontowej stanowiącej średnioważony koszt kapitału (WACC).
    3. Po trzecie: wyznaczenie wartości przedsiębiorstwa wybraną metodą w podejściu dochodowym.
    4. Po czwarte: określenie długości okresu osiągania przez podmiot ponadprzeciętnych zysków.
    5. Po piąte: podstawienie określonych w punktach 1-4 wielkości do wzoru na wyznaczenie wartości przedsiębiorstwa metodą UEC.

    Wzór na wycenę przedsiębiorstwa metodą UEC

    Anglosaksońska metoda wyceny przedsiębiorstwa UEC zapisywana jest w postaci następującej formuły:

    Metoda UEC - wzór

    gdzie:
    WP         –              wartość przedsiębiorstwa,
    WPM      –              wartość przedsiębiorstwa w podejściu majątkowym,
    WACC   –              średnioważony koszt kapitału,
    n             –              ilość lat uzyskiwania przez podmiot nadwyżkowych dochodów,
    WPD       –              wartość przedsiębiorstwa w podejściu dochodowym,

    Metoda UEC – uwagi końcowe

    1. Metoda anglosaksońska UEC jako metoda mieszana wymaga uprzednio wyceny przedsiębiorstwa zarówno w podejściu majątkowym jak i podejściu dochodowym.
    2. Wycena w podejściu majątkowym na potrzeby wyceny przedsiębiorstwa metodą UEC nie powinna uwzględniać składników niematerialnych bezpośrednio wpływających na reputację (goodwill) firmy. W założeniu tej metody wartość majątkową (oczyszczoną z reputacji) powiększa się o wartość reputacji. Wartość reputacji – w uproszczeniu – wynika ze skapitalizowanej różnicy wartości dochodowej i majątkowej z okresu uzyskiwania nadwyżkowych zysków.  
    3. W metodzie UEC problematyczne jest określenie długości okresu uzyskiwania przez podmiot nadwyżkowych dochodów. W każdym przypadku długość tego okresu powinna być wyznaczana indywidualnie oraz dobrze uargumentowana. P. Fernandez w artykule „Company Valuation Methods” postuluje przyjmowanie okresu nadwyżkowych zysków między 5 a 8 lat.
    4. W zasadzie podmioty w przypadku których można by rozważać zastosowanie w wycenie metody UEC to firmy ze znaczącą reputacją generujące nadwyżkowe zyski. Z kolei metoda ta jest nieodpowiednia dla firm z problemami finansowymi, czy działającymi w sektorach „schyłkowych”.
    5. W wersji uproszczonej w powyższej metodzie przyjmuje się niekiedy następujące upraszczające założenia:
      • Wartość przedsiębiorstwa w podejściu majątkowym jest równa aktywom netto podmiotu, czyli aktywom pomniejszonym o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Tym samym przyjmuje się, że wartość w podejściu majątkowym stanowi wartość kapitału własnego.
      • Wartość w podejściu dochodowym wyznacza się z formuły renty wieczystej w postaci

    gdzie FCFFt – przewidywany wolny operacyjny przepływ pieniężny w rocznym okresie t

    Należy jednakże zwrócić uwagę, że powyższe uproszczenia nie są w pełni spójne z  założeniami metody i mogą znacząco zniekształcić wynik wyceny.

    W następnym tygodniu odpowiem na pytanie: Na czym polegają szybkie metody wyceny przedsiębiorstwa za pomocą formuły kciuka „Rules of Thumb”?

    Autor: Dariusz Stronka

    Zobacz naszą ofertę wycen:

    wyceny                                                wycena przedsiębiorstwa/ wycena spółki

    wycena udziałów                            wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa

    Zapraszamy do komentowania i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami