Przejdź do treści
Strona główna » Publikacje » 36. Na czym polega metoda zdyskontowanych zysków?

36. Na czym polega metoda zdyskontowanych zysków?

    Metoda zdyskontowanych zysków – wprowadzenie

    Metoda zdyskontowanych zysków to trzecia, obok DCF i zdyskontowanych dywidend, dochodowa metoda wyceny przedsiębiorstwa wymieniana w Krajowym Standardzie Wyceny. W celu zapoznania się z ogólną charakterystyką i procedurą wyceny przedsiębiorstwa w podejściu dochodowym zachęcam do lektury wpisu pt. „Na czym polega podejście dochodowe wyceny firm?”. Polecam również, ze względu na podobieństwo do omawianej metody, zapoznanie się z wpisem: „Na czym polega metoda zdyskontowanych dywidend?”.

    W metodzie zdyskontowanych zysków (inaczej niż w metodzie zdyskontowanych dywidend) kategorią, która podlega dyskontowaniu są zyski netto (a nie dywidendy).

    Procedura wyceny przedsiębiorstwa metodą zdyskontowanych zysków netto

    W najprostszym (i najczęściej stosowanym) ujęciu, przy założeniu stałego wzrostu zysku netto, procedura (przepis) wyceny przedsiębiorstwa tą metodą przebiega następująco:

    1. Po pierwsze: dokonanie prognozy rocznego zysku netto.
    2. Po drugie: określenie stałego (średniorocznego) tempa wzrostu zysku netto.
    3. Po trzecie: oszacowanie stopy dyskontowej stanowiącej koszt kapitału własnego.
    4. Po czwarte: określenie relacji (przyjmowanej jako stała) prognozowanych zysków netto i wolnych przepływów pieniężnych.
    5. Po piąte: wyznaczenie stopy dyskontowej odpowiedniej do dyskontowania strumienia zysków netto (stanowiącą zmodyfikowany koszt kapitału własnego).
    6. Po szóste: oszacowanie wartości obecnej prognozowanych zysków netto przy wykorzystaniu metodologii szacowania renty wieczystej (w przypadku, gdy zakładany jest nieograniczony okres funkcjonowania podmiotu) za pomocą wyznaczonej w punkcie 5 stopy dyskontowej.

    Wzór wyceny przedsiębiorstwa metodą zdyskontowanych zysków netto

    Metodę zdyskontowanych zysków netto w najprostszym modelu „stałego wzrostu” oraz przy niezmiennej stopie dyskontowej, można przedstawić za pomocą następującej formuły:

    gdzie:
    WP         – wartość przedsiębiorstwa,
    ZN1         – oczekiwana wartość zysku netto na koniec roku 1,
    knp          – stopa dyskontowa odnosząca się do strumienia zysków netto.

    Przy czym znając:

    • koszt kapitału własnego (ke),
    • stałą relację prognozowanych zysków netto i wolnych przepływów pieniężnych (UNPCFN)
    • stałą stopę wzrostu zysku netto i przepływów pieniężnych netto (gc)

    można wyznaczyć stopę dyskontową odpowiednią do zdyskontowania strumieni zysków netto z następującego wzoru[1]:

    Stąd ostatecznie wzór na wycenę przedsiębiorstwa metodą zdyskontowanych zysków netto przyjmuje postać:

    [1] Por. D.Zarzecki, Wycena przedsiębiorstw metodą zdyskontowanych zysków netto, w: Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nr 1183, Efektywność – rozważania nad istotą i pomiarem, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław 2007, s. 702

    Uwagi końcowe

    Na koniec, kilka istotnych uwag dotyczących przedstawionej procedury i wzoru na wycenę przedsiębiorstwa metodą zdyskontowanych zysków.

    1. Jak podkreślałem przy omówionych już metodach, dokonując wyceny przedsiębiorstwa należy przeprowadzić etapy wskazane we wpisie pt.: „Jak wycenić przedsiębiorstwo czyli etapy procesu wyceny” na niniejszym blogu.
    2. Konieczna jest wnikliwa analiza danych określonych w punkcie 4a-k procesu wyceny (wskazanym we wspomnianym powyżej wpisie na blogu), która pozwala na obiektywizację przyjętych danych wejściowych do wyceny. (W tym aspekcie polecam też zapoznanie się z wpisem: „Kiedy wycena przedsiębiorstwa jest obiektywna i wiarygodna?”)
    3. Zastosowanie metody zdyskontowanych zysków według zaprezentowanej formuły możliwe jest jedynie w przypadku podmiotu, co do którego spełnione są następujące warunki:
      • jest w dobrej kondycji finansowej i generuje zyski,
      • ma ustabilizowaną pozycję na rynku, w związku z czym występują stabilne zyski z tendencją rosnącą (i jest racjonalnym przyjęcie założenia, że stabilność zysków i ich tendencja rosnąca zostanie utrzymana);
      • jest uprawnione przyjęcie założenia o stałej relacji prognozowanych zysków netto i wolnych przepływów pieniężnych;
      • przewidywany horyzont działalności spółki jest nieokreślony.
    4. Koszt kapitału własnego uwzględnia wymaganą stopę zwrotu przez właścicieli w stosunku do zaangażowanych przez nich kapitałów w przedsiębiorstwo. Stopa ta wynika z ryzyka ponoszonego przez właścicieli oraz występującej w danej gospodarce stopy wolnej od ryzyka. Szacowanie kosztu kapitału omówię w osobnych wpisach na blogu. Ponadto na stronie www.wycena-przedsiębiorstwa.pl zaprezentuję też zalecaną procedurę szacowania kosztu kapitału własnego.

    W następnym tygodniu odpowiem na pytanie: Jaki wycenić przedsiębiorstwa metodą skorygowanych aktywów netto?

    Autor: Dariusz Stronka

    Zobacz naszą ofertę wycen:

    wyceny                                                wycena przedsiębiorstwa/ wycena spółki

    wycena udziałów                            wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa