Polski standard wyceny przedsiębiorstw został wydany przez Radę Krajową PFSRM jako Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw”. Zawiera on podstawowe terminy oraz wytyczne w zakresie wyceny przedsiębiorstw, zorganizowanych części przedsiębiorstw oraz udziałów w kapitale własnym przedsiębiorstwa.
Polski standard wyceny przedsiębiorstw – części składowe
W szczególności Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw” składa się z wymienionych poniżej części.
- Wprowadzenie – w części tej zdefiniowano pojęcie wyceny przedsiębiorstwa, jak i wyceniającego. Ponadto odniesiono przedmiotowy Standard do innych standardów wydanych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
- Zasady etyki – główną uwagę skupiono tu na obowiązkach wyceniającego oraz czego przyjmując i dokonując wyceny czynić mu nie wolno.
- Podstawowe zasady wyceny przedsiębiorstw – przedstawiono w tym punkcie różne rodzaje wycen.
- Cele i funkcje wyceny przedsiębiorstwa – zidentyfikowano w tym miejscu podstawowe funkcje jakie spełnia wycena przedsiębiorstwa, oraz cele dla których się ich dokonuje.
- Przedmiot wyceny – zdefiniowano w tym miejscu pojęcia „przedsiębiorstwo”, „zorganizowana część przedsiębiorstwa”, „udziały w kapitale własnym” stanowiące przedmiot wyceny w rozumieniu przedstawianego Standardu
- Podstawowe założenia wyceny – określono założenia, których przyjęcie jest konieczne z punktu widzenia dokonywania wyceny.
- Standardy wartości – w tym miejscu zdefiniowano standardy wartości, które ze swej istoty definiują poszukiwaną w procesie wyceny kategorię wartości.
- Podejścia w wycenie przedsiębiorstwa – w części tej omówiono podstawowe podejścia stosowane w wycenie przedsiębiorstw (majątkowe, dochodowe i porównawcze).
- Dyskonta i premie – poruszono tutaj problem stosowania w wycenie premii i dyskonta.
- Rekomendacja wartości – ujęto w tym punkcie kwestie związane z przedstawianiem rekomendowanej – wynikającej z przeprowadzonej wyceny – wartości przedsiębiorstwa
- Zakres analizy i sposób raportowania – w tym miejscu zawarto elementy składowe, które powinien zawierać raport z opracowanej wyceny przedsiębiorstwa
- Opracowanie i obowiązywanie Standardu – w ostatnim punkcie wymieniono osoby uczestniczące w przygotowaniu raportu wraz z informacją o jego przyjęciu przez Radę Krajową PFSRM
Poszczególne części Standardu będą przedmiotem szczegółowych rozważań w kolejnych tygodniach.
Zapraszamy do komentowania i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.
W następnym tygodniu odpowiem na pytanie: W jakim celu dokonuje się wyceny wartości przedsiębiorstwa?
Autor: Dariusz Stronka
Zobacz naszą ofertę wycen:
wyceny wycena przedsiębiorstwa/ wycena spółki
wycena udziałów wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa